חפש בפינת יזכור

על הניסיון לשיפור הראייה

16/12/1990
יהודה ו-ן

עכשיו, כשתשומת הלב שלנו מופנית לבריאותנו בעקבות חודש הבריאות, כדאי לסקור מאורע בריאותי שהתרחש לפני כחצי שנה והכוונה ל"סדנה לשיפור הראייה". מחמשת החושים שבהם התברכנו, חוש הראייה הוא הרגיש והחשוב ביותר ולכן כאשר הופיע אדם המראה דרך לשיפור הראייה עד כדי ויתור על משקפיים, רבו הקופצים על המציאה. אינני חושב שהצעה לשיפור חוש אחר כמו טעם או ריח היה מצליח למשוך משתתפים רבים, פרט אולי לחוש המישוש, המסוגל לעמוד בתחרות...
כאמור, לפני כחצי שנה בא אדם לקיבוצנו והציע שיטה לשיפור הראייה. ממציא השיטה הוא ד'ר וויליאם בייטס, מנתח עיניים ידוע מניו יורק. השיטה בנויה על ההנחה שהעין מתאימה עצמה למרחקים משתנים באמצעות שרירים חיצוניים ומכאן הצורך לחזק את השרירים באמצעות מערכת שלמה של תרגילים.
כשלושים חברים, ואולי יותר פנו להשתתף בסדנה שתפרידה היה להסביר ולהדגים איך לבצע את התרגילים שפורטו בחוברת מיוחדת שעל המשתתפים היה לרוכשה. כדאי לציין שרוב המשתתפים היו חברות, כשם שבקורסים ליוגה משתתפות רק חברות, וזה מראה על מודעותן של החברות לענייני בריאות גוף ונפש. וזו כמובן נקודה לזכותן.
מעניין לכן לנסות לאחר חצי שנה לסקור תוצאות הניסיון הזה: כמה המשיכו ולכמה זמן, ומה התוצאות שראו אלה שהמשיכו. התקשיתי לאתר את המשתתפים בסדנה, לא נשארו רשימות של משתתפים ואלה - איתרתי (כחמישה עשר) יכולים ללמד על הכלל.
רוב רובם של המשתתפים הפסיקו בשלבים שונים את הטיפול. היו כאלה שבכלל לא התחילו והיו שניסו כמה שבועות והפסיקו, רוב רובם בדעה שלתרגילים לא הייתה ששפעה על מצב עיניהם. יש שראו בתרגיל מסוים כאילו הוא עוזר (כמו עפעוף בעיניים), אך הסך הכול הוא חוסר אימון בשיטה – לעומתם, שתיים שהתמידו יותר מצאו כי חל שיפור במצב ראייתן.
לקראת הכנת הרשימה קראתי בעיון את חוברת הטיפול שלפיה על המטופלים לתרגל, והבנתי את פשר כשלון הניסוי. זאת מערכת תרגילים ונהלים מסועפת ומסובכת, הדורשת זמן, התמדה וסבלנות, ומעטים מסוגלים לעמוד בזה. אנשים גם לא אוהבים לייחס לעצמם חלק בכישלון ולכן הם פוסקים: זה לא עוזר. נראה לי שיש ממש בשיטת בייטס לשיפור הראייה וכל הטענות של החברים נגד השיטה הן תוצאה של חוסר סבלנות, חוסר התמדה וחוסר אמונה. יהודה ו-ן

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה