חפש בפינת יזכור

אברהם בן-מיור


1922-1970


בנם של יוסף וסופי בן-מיור אח של: משה, סמי, ניסו, סימצ'ו ושליאביהם של: יוסי, יובל ואיה סבא של: ליטל, טמיר ואוריה, יסמין, איתן ודפנה שיר ויובל. סבא רבא של נועה, עידן ומעין נולד בסופיה בירת בולגריה בשנת 1922. התחנך בתנועת בית"ר שהייתה תנועה של היהודים האמידים בבולגריה. עלה לבדו לארץ ישראל בגיל 19 עם האונייה דוריאן ב' שעזבה את חופי וורנה בבולגריה ב-28/2/1941. יום לאחר מכן –1/3/1941 נכנסו הגרמנים לבולגריה ומבצעי ההעפלה נעצרו עד תום המלחמה.
בדרכה של דוריאן לארץ, אספה ניצולים מהאונייה סלבדור שטבעה חודשיים קודם לכן מול חופי טורקיה. סמוך לחופי הארץ נתפסה האונייה ע"י הבריטים ואברהם נכלא למשך כשנה וחצי בכלא עתלית בתנאים קשים שפגעו לימים בליבו. במשך שהייתו בכלא היה שותף לניסיון כושל של בריחה מהכלא, שהחמיר לאחר מכן את תנאי מאסרו.לאחר שחרורו מהכלא התארח אצל אחיו בקיבוץ מסילות והוא שכנע אותו לנסות את החיים בקיבוץ של השומר הצעיר. הוא הצטרף לחברת נוער מבולגריה שהגיעה לקיבוץ עין שמר ושם הכיר את מרים אשכנזי, לימים אשתו.
בעין שמר עבד ברפת, ובמטעים. היה אחראי להקמת המועדון לחבר ותרם לעיצובו. אהב מאוד מוסיקה קלאסית ואופרות והיה בקי בהרבה יצירות, יוצרים ומנצחים. בשנת 1968 עבר ניתוח מעקפים בליבו בבי"ח בלינסון, ניתוח שהיה חדשני ומסוכן בתקופה הזו.שנתיים לאחר מכן ביולי 1970 נפטר מדום לב.
במותו ללא עת בגיל 48 לא זכה להכיר חלק גדול מבני משפחתו, את בני ובנות הזוג של כולנו וכמובן את הנכדים והנינים.
יהי זכרו ברוך.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה